ميکرونيدلينگ چيست؟

هدف اين درمان، بهبود ظاهر و عملکرد پوست مي‌باشد.

طي فرايند ميکرونيدلينگ، با استفاده از سوزن هاي بسيار ريز، ميليون ها ميکروکانال در اپيدرم و درم ايجاد مي‌گردد.

وارد کردن سوزن ها به داخل پوست، باعث افزايش انتشار فاکتورهاي رشد از فيبروبلاست ها، پلاکت هاي خوني و بهبود عملکرد فاکتورهاي رشد alpha و Beta مي‌گردد. اين فرايند منجر به افزايش توليد کلاژن و الاستين توسط فيبروبلاست ها مي شود. کراتينوسيت ها نيز به محل نيدلينگ در اپيدرم منتقل شده و در آنجا تکثير مي شوند و در نتيجه باعث افزايش ضخامت اپيدرم مي گردند.


مزاياي تکنيک ميکرونيدلينگ:

    
    قابل استفاده براي تيپ هاي پوستي متفاوت 
    بسته شدن سريع کانال هاي ايجاد شده و ريسک پايين
    دوره نقاهت کوتاه مدت
    افزايش ضخامت اپيدرم
    افزايش فاکتورهاي رشد، کلاژن،  الاستين

 
جوان سازي پوست با ميکرونيدلينگ

دوران نقاهت کوتاه پس از انجام ميکرونيدلينک

تاريخچه ميکرونيدلينگ        

تاريخچه بازسازي پوست صورت را مي­توان در مصر باستان و استفاده از ماسکهاي خراش دهنده­(ابريشن) داراي پودر مرمر يافت. اولين کساني که متوجه مزاياي فوق العاده نيدلينگ پوست شدند دکتر اورنتريک و همکارانش در سال ????بودند. اصطلاح ® Subcision را آنها معرفي کردند.

در اين روش سوزن زيرجلدي از طريق ايجاد سوراخي مجاور اسکار، زير فرورفتگي اسکار يا چروک، فرو برده مي­شود. عمل آزاد کردن پوست از چسبندگي به بافتهاي عميق، موجب بالا آمدن پوست و ايجاد زخمي کنترل شده مي گردد، که در نهايت فرايند بهبود زخم آغاز شده و با تشکيل بافت همبند فرورفتگي اسکار بهبود مي يابد.

دکتر آندره کاميراند و همکارانش در مقاله­اي در سال ???? با معرفي نيدل ابريشن پيشرفته گام مهم بعدي در باب نيدلينگ پوست را برداشتند. وي به روش Tattoing و با رنگدانه همرنگ پوست نسبت به ترميم اسکار هيپوکروم صورت اقدام نمود. پس از يک تا دو سال، آنها متوجه شدند با اينکه رنگدانه مصنوعي کاملا محو شده بود، جاي آن ملانين طبيعي جايگزين شده و همچنين بافت، ظاهر و رنگ اسکار بسيار بهبود يافته بود.

اين اتفاق اين فکر را متبادر مي­کرد که تريپاناسيون (از ريشه يوناني تريپانون: با مته سوراخ کردن) اسکارها به روش tattoing مسئول بهتر شدن و رنگدانه سازي مجدد اسکار است.

آنها به اين نتيجه رسيدند که نيدلينگ اسکار بهتنهايي موجب شکستن ساختار کلاژن و تجديد و تحريک ملانين سازي مي گردد.

به دنبال کشف دکتر کاميراند، دکتر  “دس فرناندس” يک استامپ نيدلينگ براي تحريک کلاژن معرفي کرد. بعدها وي غلتکي (رولر) با ?? سوزن طراحي کرد که استفاده از آن راحتتربود.
 

موارد منع مصرف

  – موارد منع مصرف دائم

درمان در موارد زير نمي بايست انجام گيرد:

    واکنش هاي آلرژيک به مواد مورد استفاده
    بيماري هاي پوستي (مانند کلوئيد، کهير و …)
    سرطان پوست
    مشکلات گردش خون
    هموفيلي
    مصرف کومارين ها يا ديگر داروهاي ضدانعقاد خون
    ديابت
    صرع
    بيماري هاي مربوط به سيستم ايمني بدن

 

– موارد منع مصرف موقت:  

    سرما خوردگي
    عفونت هاي تب زا يا بيماري هاي عفوني
    مصرف الکل يا مواد مخدر
    مصرف آنتي بيوتيک ها
    بارداري و شيردهي
    تبخال
    ورم ملتحمه
    پس از انجام جراحي زيبايي (توصيه مي شود حداقل يک سال بين جراحي زيبايي و ميکرونيدلينگ فاصله باشد).
    پس از شيمي درماني يا پرتودرماني (توصيه مي شود حداقل ? ماه بين شيمي درماني يا پرتودرماني با ميکرونيدلينگ فاصله باشد).
    پس از انجام IPL يا ليزر درماني، ميکرودرم ابريژن يا درمان با استفاده از اسيدهاي ميوه (توصيه مي شود حداقل يک هفته بين اين درمان ها با ميکرونيدلينگ فاصله باشد).

 

عوارض جانبي

همانند تمام درمان ها، ميکرونيدلينگ نيز ممکن است عوارض جانبي در پي داشته باشد، اما اين عوارض معمولاً ?? ساعت پس از درمان رفع خواهند شد.

اين عوارض عبارتند از:

    قرمزي و تورم: در طول روزهاي اول پس از درمان ممکن است تورم و قرمزي در پوست ايجاد شود. دليل اين امر آن است که نفوذ سوزن به داخل پوست باعث ايجاد کانال هاي بسيار ريز در پوست شده که طي فرايند بهبود پس از درمان برطرف خواهند شد. زخم هاي کوچک ايجاد شده بلافاصله بسته شده و حدود ? ساعت پس از درمان مي توان از لوازم آرايشي استاندارد استفاده نمود.
    کلوئيد: اگر پوست بيمار مستعد کلوئيد سازي باشد، زخم هاي بسيار ريزي که حين درمان در پوست ايجاد مي شود ممکن است منجر به بروز کلوئيد در پوست گردد.
    هايپرپيگمنتيشن: در صورت قرار گرفتن در معرض آفتاب پس از درمان، ممکن است هايپرپيگمنتيشن ايجاد شود، اگرچه احتمال آن بسيار کم است. استفاده از کرم ضدآفتاب با SPF بالاي ?? مي تواند از بروز آن جلوگيري کند.
    تبخال: در صورتي که بيمار سابقه تبخال داشته باشد انجام ميکرونيدلينگ ممکن است باعث ايجاد اين ضايعه شود. استفاده از داروهاي پيشگيري کننده (ضد تبخال) مي تواند در جلوگيري از بروز آن مؤثر باشد.
    هماتوم (کبودي)
    التهاب
    خارش و درد خفيف